Berge

Programme

Programme 2019

Sunday (1st September)

16:00–18:30

Arrival

18:30–19:30

Icebreaker

19:30–20:30

Dinner

Monday (2nd September)

07:30-08:30

Breakfast

08:30-10:00

Basics in dendrochronology
Holger Gärtner (WSL) / Paolo Cherubini (WSL)

10:00-10:30

Coffee break

10:30-11:30

Dendrochronology Applications: Dendrogeomorphology
Holger Gärtner (WSL) / Paolo Cherubini (WSL)

11:30-12:30

Dendrochronology Applications: Anthracology
Holger Gärtner (WSL) / Paolo Cherubini (WSL)

12:30-13:30

Lunch

13:30-18:00

Field and "lab" work: “Wood anatomical applications”
Holger Gärtner (WSL) / Paolo Cherubini (WSL)
(depending on weather conditions)

18:00-19:00

Participant presentations

19:00-20:15

Dinner

20:15-21:00

Publish or perish
Paolo Cherubini (WSL)

Tuesday (3rd September)

07:30-08:30

Breakfast

08:30-09:00

Introduction to dating methods and their ranges
Susan Ivy-Ochs (ETHZ)

09:00-09:30

Cosmic rays and production of cosmogenic nuclides
Dmitry Tikhomirov (UZH, ETHZ)

09:30-10:30

Introduction to Radiocarbon
Irka Hajdas (ETHZ)

10:30-11:00

Coffee break

11:00-11:45

14C calibration, wiggle matching and calibration tools
Irka Hajdas (ETHZ)

11:45-12:45

Noble gases as tracers for the reconstruction of environmental processes in aquatic systems
Matthias Brennwald (EAWAG)

12:45-13:45

Lunch

13:45-14:45

Luminescence dating
Natacha Gribenski (University of Bern)

14:45-15:45

Introduction to exposure dating
Susan Ivy-Ochs (ETHZ)

15:45-16:15

Coffee break

16:15-17:00

Late glacial pine forest of the Netherlands, dendrochronology and problems with 14C-dating
Jos Bazelmans (Cultural Heritage Agency of the Netherlands)

17:00-19:00

Participant presentations

19:00-20:30

Dinner

20:30-...

Open time for discussions

Wednesday (4th September)

07:30-08:30

Breakfast

 

08:30-09:30

Geoarchaeology and environmental history
Eileen Eckmeier (University of Munich)

9:30-10:00

Short briefing of field exercises
Markus Egli (UZH)

10:00-10:45

Coffee break and preparation of picnic-lunch

11:00-18:00

Field exercises and talks
Markus Egli, Dennis Dahms, Susan Ivy-Ochs, Dmitry Tikhomirov, Eileen Eckmeier (Lunch in the field)

18:30-19:30

Dinner

19:30-21:00

Participant presentations

Thursday (5th September)

07:30-08:30

Breakfast

08:30-09:30

Soils and Time
Jérôme Poulenard (University Savoie Mont Blanc)

09:30-10:30

An introduction to archaeomagnetic dating: Theory and applications
Evdokia Tema (University of Torino)

10:30-11:00

Coffee break

11:00-12:00

Dating using 210Pb and 137Cs
Nathalie Dubois (EAWAG)

12:15-13:30

Lunch

13:30-14:30

Cosmogenic chlorine-36 as a dating tool: an example of application to limestone fault scarps
Dmitry Tikhomirov (UZH, ETHZ)

14:30-15:30

Pleistocene-Holocene Glacial Soil Stratigraphy in the Rocky Mountains, WY, USA
Dennis Dahms (University of Northern Iowa, USA)

15:30-16:00

Coffee break

16:00-18:30

Participant presentations

19:00-20:30

Dinner

20:30-...

Open time for discussions

Friday (6th September) without excursion

07:30-08:30

Breakfast

ca. 09:30

Departure

Friday (6th September) with excursion

06:45-07:15

Breakfast

07:38-18:18

Excursion: “On the move: Soil and landscape dynamics of the Val Bever and Albula alpine region"
Markus Egli, Dennis Dahms (Lunch in the field)

In case of heavy rain:

07:30-08:30

Breakfast

08:30-18:00

Excursion: “Fairy tail forests and crude reality in the Upper Engadine”
Paolo Cherubini, Markus Egli, Dennis Dahms (Lunch in the field ... or wherever possible ...)

18:30-19:30

Dinner

Saturday (7th September)

07:30-08:30

Breakfast

ca. 09:00

Departure

mitte